Skip to content

226 Willow Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1939

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block373
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
53%
Improvement Value:$187,300
47%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+5.4%
2024$7,362+4.0%
2023$7,080+0.7%
2022$7,031-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7068, Page 1896Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 6317, Page 593

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1485, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1939