Skip to content

852 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block374
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,783
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
56%
Improvement Value:$178,200
44%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+6.1%
2024$7,400+2.8%
2023$7,200+0.7%
2022$7,152-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,783DeedBook 6967, Page 198Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6825, Page 380Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951