Skip to content

762 Hawthorne Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 7, 1998

Property Information

Block381
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-S 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,500
56%
Improvement Value:$168,500
44%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+4.5%
2024$7,133+3.3%
2023$6,906+5.4%
2022$6,552-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 2173, Page 462