Skip to content

231 Route 28

Bridgewater, NJ 08807

Built 1940

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block415
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage1.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,900
64%
Improvement Value:$154,000
36%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+3.3%
2024$8,053+1.7%
2023$7,922+0.6%
2022$7,878-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 7588, Page 1087Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2103, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1940