Skip to content

363 Rolling Knolls Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1983

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 12, 1989

Property Information

Block418
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,200
43%
Improvement Value:$401,600
57%
Total Assessment$702,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,778+6.7%
2024$12,912+6.1%
2023$12,175+0.9%
2022$12,070-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To: Capparell, James V. & Robin E.

Sq Ft2,669DeedBook 1746, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1983