Skip to content

465 Stony Brook Dr

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Sep 12, 2012

Property Information

Block418
Lot53
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,200
52%
Improvement Value:$285,500
48%
Total Assessment$594,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,171+7.9%
2024$10,350+3.5%
2023$10,003+0.7%
2022$9,934-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

To: Bataille, Jason P & Jacqueline

Sq Ft2,028DeedBook 6561, Page 2438

Property Sale

Sale
$251,900
DeedBook 1631, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1964