Skip to content

549 Stony Brook Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 20, 2019

Property Information

Block418
Lot72
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,900
48%
Improvement Value:$352,400
52%
Total Assessment$677,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,066+5.2%
2024$12,422+4.0%
2023$11,942+0.7%
2022$11,856+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

To: Haluszka, Michael V. & Amanda

Sq Ft2,100DeedBook 7158, Page 36Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$518,000
DeedBook 5593, Page 84

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5148, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1965