Skip to content

528 Spring Valley Dr

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block418
Lot83
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
47%
Improvement Value:$349,300
53%
Total Assessment$658,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,598+8.4%
2024$11,622+4.8%
2023$11,094+2.9%
2022$10,778-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

To: Valeira, Fatima M& Belo,Franciscov

Sq Ft2,308DeedBook 6631, Page 1122

Property Built

Built

Year Built: 1959