Skip to content

448 Rolling Hills Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block421
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,900
54%
Improvement Value:$266,100
46%
Total Assessment$578,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+7.8%
2024$9,921+2.9%
2023$9,645+2.3%
2022$9,425-0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$478,000

From: MATTREY, FREDERICK & ELIZABETH Q

To: KUSZMERSKI, DANIEL R & JENNIFER , Kuszmerski, Daniel R & Jennifer

Sq Ft2,004DeedBook 6859, Page 2323Recorded3/18/2016

Property Sale

Sale
$461,000
DeedBook 6245, Page 138

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2189, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1965