Skip to content

381 Garretson Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 21, 2010

Property Information

Block421
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,800
61%
Improvement Value:$189,900
39%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+3.4%
2024$8,732+2.0%
2023$8,560+0.6%
2022$8,510+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To: Hasanaj, Mirsad & Zoja

Sq Ft1,908DeedBook 6345, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1963