Skip to content

475 Rolling Hill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block422
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,800
57%
Improvement Value:$236,000
43%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+6.3%
2024$9,820+2.9%
2023$9,544+2.3%
2022$9,327-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To: Stockel, Richard F & Colleen E

Sq Ft1,690DeedBook 7416, Page 430Recorded1/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963