Skip to content

660 Carlene Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block425
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,200
49%
Improvement Value:$319,900
51%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+7.7%
2024$10,606+3.9%
2023$10,209+0.7%
2022$10,137-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,900

To:

Sq Ft2,444DeedBook 5568, Page 543

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 1544, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1965