Skip to content

722 Carlene Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block425
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage1.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,100
63%
Improvement Value:$222,000
37%
Total Assessment$600,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+5.4%
2024$10,513+4.2%
2023$10,089+0.5%
2022$10,039-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965