Skip to content

268 Farmer Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Price
$823,500
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block426
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,900
53%
Improvement Value:$285,600
47%
Total Assessment$601,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411+4.9%
2024$10,876+3.8%
2023$10,482+0.7%
2022$10,407-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$823,500

To: Geissler, Kyle & Amanda

Sq Ft1,989DeedBook 7558, Page 735Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 2131, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1968