Skip to content

198 Short Hills Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block430
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,300
46%
Improvement Value:$366,500
54%
Total Assessment$680,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,779+5.8%
2024$12,073+5.0%
2023$11,503+0.8%
2022$11,414-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To: Kenny, Timothy E & Joan M

Sq Ft2,257DeedBook 5685, Page 2551

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 1434, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1967