Skip to content

284 Short Hills Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block431
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,767
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
36%
Improvement Value:$500,100
64%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,697+7.6%
2024$13,663+14.1%
2023$11,973+0.9%
2022$11,867+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From: EISENHOWER, DIANE E

To: ORDINO, TODD & CHRISTY , Ordino, Todd & Christy

Sq Ft2,767DeedBook 6751, Page 3298Recorded10/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968