Skip to content

267 Short Hills Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
May 10, 1993

Property Information

Block433
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,700
45%
Improvement Value:$390,800
55%
Total Assessment$705,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+6.1%
2024$12,488+5.3%
2023$11,862+0.8%
2022$11,766-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To: Scardelli, Daniel R & Kelly C

Sq Ft2,603DeedBook 1908, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1968