Skip to content

683 North View Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block441
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,500
59%
Improvement Value:$223,200
41%
Total Assessment$538,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+2.3%
2024$9,905+3.1%
2023$9,609+0.7%
2022$9,546+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 1345, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1977