Skip to content

280 Goldfinch Dr

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$806,000
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block444
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,600
49%
Improvement Value:$324,300
51%
Total Assessment$640,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+5.3%
2024$11,440+4.3%
2023$10,968+0.7%
2022$10,887-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$806,000

To: Marusiak, David & Leah

Sq Ft2,053DeedBook 7545, Page 1763Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 1591, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1967