Skip to content

864 Eisenhower Ave

Bridgewater, NJ 08807

Last Sale Price
$978,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block445
Lot12.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,554
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,700
26%
Improvement Value:$883,500
74%
Total Assessment$1,198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,979+9.3%
2024$21,023+9.5%
2023$19,199+270.1%
2022$5,187+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$978,000

To:

Sq Ft3,554DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/15/2020