Skip to content

889 Madison Ave

Bridgewater, NJ 08807

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block453
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,461
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
21%
Improvement Value:$1,017,400
79%
Total Assessment$1,284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,608+10.2%
2024$22,325+10.8%
2023$20,147+5.7%
2022$19,053+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$875,000

From: D&R HOMES LLC,

To: Boardman, Justin & Jennifer, BOARDMAN, JUSTIN & JENNIFER

Sq Ft3,461DeedBook 6724, Page 2496Recorded6/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6606, Page 1558