Skip to content

788 Country Club Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block458
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,100
63%
Improvement Value:$142,200
37%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,388+5.9%
2024$6,975+5.2%
2023$6,628+0.5%
2022$6,594-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To: Poplai, Sai K. & Pratima

Sq Ft960DeedBook 5004, Page 431

Property Sale

Sale
$205,500
DeedBook 1740, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1959