Skip to content

814 Dow Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1987

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block461
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,472
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
50%
Improvement Value:$354,500
50%
Total Assessment$703,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,796+3.1%
2024$13,381+4.0%
2023$12,869+0.8%
2022$12,769-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From: SHARMA, HARRI & KIRAN

To: Zhang, Yi & Zheng, Qian, ZHANG, YI & ZHENG, QIAN

Sq Ft3,472DeedBook 6930, Page 526Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1652, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1987