Skip to content

766 Wingate Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block466
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,000
48%
Improvement Value:$332,400
52%
Total Assessment$635,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299+8.3%
2024$11,352+4.7%
2023$10,840+0.8%
2022$10,757-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 2219, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1968