Skip to content

608 Strawbridge Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block468
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,700
37%
Improvement Value:$486,400
63%
Total Assessment$772,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+5.4%
2024$14,086+7.3%
2023$13,131+0.9%
2022$13,008+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From: HARRISON, LORNA JEAN

To: CLANCY, CHRISTOPHER & EMILY & ET AL, Clancy, Christopher & Emily & Et Al

Sq Ft3,040DeedBook 6759, Page 864Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1971