Skip to content

9 Fairway Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block472
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
52%
Improvement Value:$300,100
48%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,782+5.0%
2024$11,219+3.7%
2023$10,821+0.7%
2022$10,746-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968