Skip to content

791 Route 202/206

Bridgewater, NJ 08807

Commercial

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 8, 1991

Property Information

Block476
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-F 1G-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,100
45%
Improvement Value:$235,700
55%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,258+6.2%
2024$6,836+4.1%
2023$6,569-4.8%
2022$6,902-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To: Thiry, Frederick M

DeedBook 1826, Page 431