Skip to content

771 West Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1961

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block477
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-B 2G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,300
46%
Improvement Value:$295,100
54%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+10.3%
2024$9,288+7.5%
2023$8,644+0.7%
2022$8,583-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$669,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 7522, Page 2086Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$526,000

From:

To:

DeedBook 6870, Page 3781Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$392,600
DeedBook 6382, Page 2351

Property Built

Built

Year Built: 1961