Skip to content

734 W. Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1974

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 22, 1988

Property Information

Block477
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,500
47%
Improvement Value:$303,000
53%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,642+3.6%
2024$10,271+4.5%
2023$9,825+0.8%
2022$9,745-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To: Wisor, James A. & Clare T.

Sq Ft2,298DeedBook 1689, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1974