Skip to content

742 West Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2006

Property Information

Block477
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,300
50%
Improvement Value:$259,500
50%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+7.5%
2024$9,214+3.1%
2023$8,935+0.7%
2022$8,872-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970