Skip to content

746 W. Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block477
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,181
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,500
43%
Improvement Value:$344,100
57%
Total Assessment$607,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,320+10.4%
2024$10,251+8.4%
2023$9,456+0.7%
2022$9,385-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2282, Page 540

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2016, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1970