Skip to content

788 W. Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 26, 2013

Property Information

Block477
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,200
43%
Improvement Value:$342,200
57%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,538+8.3%
2024$10,650+10.3%
2023$9,651+0.8%
2022$9,576-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 6658, Page 3132Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5318, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1960