Skip to content

17 Crestwood Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1958

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 21, 2018

Property Information

Block500
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
49%
Improvement Value:$279,300
51%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+7.7%
2024$9,691+3.1%
2023$9,401+2.7%
2022$9,153-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6327, Page 787

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1430, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1958