Skip to content

18 Crestwood Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block501
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
53%
Improvement Value:$272,800
47%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,853+7.8%
2024$10,064+5.7%
2023$9,525+0.6%
2022$9,465-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,437DeedBook 5862, Page 399

Property Sale

Sale
$425,500
DeedBook 5522, Page 1844

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 2325, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1960