Skip to content

493 Anlee Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1982

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block503
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,000
49%
Improvement Value:$316,700
51%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+8.0%
2024$11,021+3.8%
2023$10,618+0.8%
2022$10,534-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 7527, Page 444Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1839, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1982