Skip to content

1 Sylvan Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block504
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
40%
Improvement Value:$379,300
60%
Total Assessment$635,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,399+7.1%
2024$11,580+5.7%
2023$10,958+0.9%
2022$10,862+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 6710, Page 2569Recorded4/11/2014

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1359, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1977