Skip to content

81 Woodlawn Ave

Bridgewater, NJ 08807

Last Sale Price
$969,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block525
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,598
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,100
27%
Improvement Value:$692,700
73%
Total Assessment$954,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,316+252.0%
2024$5,203
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$969,000

To:

Sq Ft3,598DeedBook 7557, Page 2466Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7449, Page 3227