Skip to content

19 Somerset Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 20, 2000

Property Information

Block532
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,000
54%
Improvement Value:$219,600
46%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+8.1%
2024$8,371+5.9%
2023$7,901+6.3%
2022$7,434-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To: Chandler, Keith D. & Shelly

Sq Ft1,377DeedBook 2292, Page 229

Property Sale

Sale
$139,295
DeedBook 2113, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1955