Skip to content

39 Prospect Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 5, 1981

Property Information

Block533
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,900
48%
Improvement Value:$302,900
52%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+5.7%
2024$10,395+3.8%
2023$10,016+0.8%
2022$9,940-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,265DeedBook 1434, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1973