Skip to content

62 Woodlawn Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 2001

Last Sale Date
Mar 2, 2016

Property Information

Block534
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,322
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
27%
Improvement Value:$701,700
73%
Total Assessment$963,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,794+9.2%
2024$17,208+8.8%
2023$15,817+1.1%
2022$15,648+10.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 2337, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2290, Page 567

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 1378, Page 276