Skip to content

230 Orchard Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 11, 1992

Property Information

Block537
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,900
53%
Improvement Value:$248,800
47%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+8.0%
2024$9,038+5.8%
2023$8,543+6.3%
2022$8,037-7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964