Skip to content

236 Leeham Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block544
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
58%
Improvement Value:$185,100
42%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+4.2%
2024$8,075+1.8%
2023$7,933+0.6%
2022$7,882-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956