Skip to content

31 Ray St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1996

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 27, 1996

Property Information

Block546
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,522
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
35%
Improvement Value:$472,300
65%
Total Assessment$729,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+7.8%
2024$13,012+6.7%
2023$12,191+1.0%
2022$12,076+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,522DeedBook 2083, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1996