Skip to content

318 Adamsville Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block580
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,700
47%
Improvement Value:$239,500
53%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+10.3%
2024$7,603+8.9%
2023$6,982+8.5%
2022$6,434-7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1978