Skip to content

87 Russett Lane

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1942

Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block600
Lot3.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,950
Acreage1.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,700
47%
Improvement Value:$315,000
53%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,423+5.8%
2024$10,795+3.6%
2023$10,419+0.8%
2022$10,338+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1892, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1942