Skip to content

1087 Sky Hill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block601
Lot101
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,100
40%
Improvement Value:$386,200
60%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299+10.1%
2024$11,176+5.5%
2023$10,597+3.4%
2022$10,246+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To: Guerrero, Dean & Jennifer

Sq Ft2,716DeedBook 7138, Page 3500Recorded8/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962