Skip to content

825 Brown Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1770

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block601
Lot103
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,900
36%
Improvement Value:$437,000
64%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,122+7.6%
2024$12,192+6.5%
2023$11,451+0.9%
2022$11,345+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To: Dawson, Joseph & Nicole

Sq Ft3,008DeedBook 2347, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1770