Skip to content

1032 Washington Valley Rd

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block605
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,500
51%
Improvement Value:$214,600
49%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,593+7.4%
2024$7,069+4.6%
2023$6,757+5.9%
2022$6,381-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To: Devito, Michael & Russo, Patricia

Sq Ft1,754DeedBook 5555, Page 2623

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2291, Page 662

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 1824, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1940