Skip to content

995 Magnolia Drive

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1984

Last Sale Price
$533,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block609
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,300
42%
Improvement Value:$311,800
58%
Total Assessment$534,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+3.7%
2024$9,940+5.1%
2023$9,458+0.9%
2022$9,377-4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$533,000

From: COMERFORD, MARIE A. TRUSTEE

To: Mc Laughlin, Michael & Elizabeth A., MC LAUGHLIN, MICHAEL & ELIZABETH A.

Sq Ft1,828DeedBook 6907, Page 3604Recorded9/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1984