Skip to content

1143 Cambridge Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block618
Lot84
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,600
49%
Improvement Value:$270,000
51%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+8.8%
2024$9,031+6.4%
2023$8,491+6.9%
2022$7,943-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From: HAASE, HELEN L

To: HAASE, CRAIG E , Haase, Craig E

Sq Ft1,658DeedBook 6731, Page 3652Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965